CUMHURBAŞKANLIĞI HUBER KÖŞKÜ VE FAYTONHANE BİNASI

Huber Köşkü, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başında Huber Kardeşler tarafından yaptırılmıştır. Binanın ilk mimarının A. Perpignanı, yapım tarihinin ise 1903 olduğu tahmin edilmektedir. Ancak yapının ikinci döneminde ana binaya yapılan eklemeler, İtalyan Mimar Raimondo D’aranco tarafından tasarlanmıştır. İkinci Meşrutiyet’ten sonra Huber Kardeşlerin ülkelerine dönmesi üzerine, mülkiyeti değişen köşk, 1985 yılında kamulaştırılarak Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne tahsis edilmiştir. 

Art-Nouveau tarzda, Çin, Hint, İran, İslam, Osmanlı ve Avrupa mimari üsluplarının bir karışımı olan Huber Köşkü, birbirine ekli iki binadan oluşan bir konak, konağın kuzeyinde büyük bir özenle yapılan ahır ve arabalık bölümlerinden oluşan Faytonhane, Setüstü Köşkü, Av Köşkü, sera ile değerli ağaçların oluşturduğu bitki örtüsü, heykel grupları, duvarlar ve nişlerden oluşmaktadır. Konak, yaklaşık 40.00×17.00 metre boyutlarındadır, ahşap karkas üç katlı kısım A.Perpignani  tarafından, kagir eklenen kısım D’aranco tarafından eklenmiştir. Faytonhane binası, 33.20×11.60 metre boyutlarında, taş temeller üzerine inşa edilmiş 2 katlı ahşap konstrüksiyonlu ahır yapısıdır.

Yapıların restorasyon çalışmalarında Mimar D’Aronco’nun müdahalelerini içeren dönem özellikleri baz alınmıştır. Öncelikle yapıların özgün niteliğine aykırı, muhdes kısımlar temizlenmiştir. Konstrüksiyon takviyesi yapılarak, ahşap karkasta özelliğini kaybetmiş kısımlar değiştirilmiş, iyi durumda olanlarda güçlendirme yapılmıştır. Ahşap cephe kaplamaları, çatı örtüsü, tavan, duvar ve döşeme kaplamalarında, kapı ve pencerelerde hasarlı kısımlar özgün malzeme ile yenilenmiş, sağlam kısımlar koruma altına alınmıştır. Yapıların içinde yer alan özgün mimari elemanların konservasyonu yapılmıştır. Çevre düzenlemeleri, iç dekorasyon ve peyzaj çalışmaları tamamlanmış, Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak faaliyete geçmiştir.


 • Yer:
  Sarıyer / İstanbul
 • Tarih:
  2015 - 2018
 • İdare - İşveren:
  TC Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği
 • Kategori:
  Köşkler-Yalılar