FEHİME VE HATİCE SULTAN YALILARI

Fehime Sultan Yalısı, Sultan Abdülhamit tarafından V. Murat’ın kızı Fehime Sultan’a 1883’de düğün hediyesi olarak inşa ettirilmiştir. Küfeki taşı kaplanmış kagir bir zemin kat üzerinde yükselen, iki ahşap kat ve bir çatı katından oluşan yalı 850 m2 taban alanına sahiptir. Esere bitişik yol tarafındaki bahçesinde yapılan kazılar sonucu, arşiv belgelerinde görülen bir Hamam ve Seyis Evi’ne ait temel izlerine ulaşılmıştır.

Hatice Sultan Yalısı, kara tarafındaki koru ve köşk ile Ali Sait Paşa’ya ait olup, Sultan Abdülhamit tarafından 1870’lerde V. Murat’ın bir diğer kızı olan Hatice Sultan’a düğün hediyesi olarak verildiği bilinmektedir. Yarım kat yükseklikte kâgir bir bodrum üzerinde kurulmuş iki ahşap kat ve bir çatı katından oluşan Hatice Sultan Yalısı, 590 m2 taban alanına sahiptir. Ayrıca arşiv belgelerinde Selamlık Köşkü ve bir takım hizmet mekânlarının (mutfak, hamam, çamaşırlık gibi) bulunduğu bir müştemilat ve bu müştemilat ile yalının selamlık kısmını birleştiren bir koridor yapısı bulunmaktadır.

Fehime Sultan Yalısı’nın yangın geçirdikten sonra kalan kısımları, restorasyon çalışmaları kapsamında sökülerek koruma altına alınmıştır. Envanter çalışması ile belgelenen tüm nitelikli parçaların, oluşturulan bir atölyede onarım ve konservasyon çalışmaları yapılmıştır. Yapının yangın sonrası kullanılamaz hale gelen strüktürel elemanları özgün detaylarına uygun olarak imal edilmiş, onarım ve konservasyonu yapılan elemanlar ile birleştirilmiştir. Hatice Sultan Yalısı’nda da restorasyon çalışmaları kapsamında nitelikli elemanlar sökülerek onarım ve konservasyonları yapılmıştır. Yapının ahşap karkas bölümündeki özelliğini kaybetmiş kısımlar değiştirilmiş, iyi durumda olanlarda güçlendirme yapılmıştır. Yapı, zemin sorunları nedeniyle askıya alınarak zemin güçlendirmesi yapılmıştır. Güçlendirme ve onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra sökülen özgün elemanların yerine yerleştirilmesine devam edilmektedir. Arşiv araştırmaları ve yapılan kazı çalışmaları sonucu açığa çıkan Selamlık Köşkü, Hamam ve Seyis Evi dönem özelliklerine uygun olarak, çağdaş yapım teknikleri ile rekonstrüksiyonu yapılmaktadır. Turizm amaçlı kullanılması planlanan eski eserlerin yer aldığı alan içinde ek olarak yapılacak olan Pavilion, Rıhtım ve Bodrum yapıları, alacağı işleve uygun olarak yeniden düzenlenmiştir ve uygulamalara devam edilmektedir.


 • Yer:
  Beşiktaş / İstanbul
 • Tarih:
  2012 - 2020
 • İdare - İşveren:
  THY DO&CO İkram Hizmetleri AŞ
 • Kategori:
  Köşkler - Yalılar